II wykład otwarty pt. „Pokolenie 89” versus „Pokolenie 2000”, czyli młodzi Polacy w obiektywie kamery

image_print

Ośrodek Badań nad Mediami Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie serdecznie zaprasza na II wykład otwarty nt.

„Pokolenie 89” versus „Pokolenie 2000”, czyli młodzi Polacy w obiektywie kamery,

który w dniu 24.04. br (piątek) w godz. 16-18.30 wygłosi mgr Grzegorz Wójcik (UP w Krakowie). Wykładu będzie można wysłuchać w siedzibie Ośrodka przy ul. Jęczmiennej 9 w Krakowie.

Zasadniczym celem wykładu jest próba ukazania filmowych reprezentacji  dwóch generacji wchodzących w życie po przełomie ustrojowym 1989 roku oraz próba ich konfrontacji. Pierwsza z nich – „pokolenie 89” – odnosi się do osób urodzonych w drugiej połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, które rozpoczynały swe dorosłe życie na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, a wydarzeniem pokoleniowym stała się dla nich transformacja ustrojowa i wydarzenia Okrągłego Stołu. To pokolenie wygranych, pokolenie spełnione, które w pełni wykorzystało nową sytuację i w krótkim czasie wielu jego członków zrobiło spektakularną karierę. Ich o kilka lat młodsi koledzy urodzeni w latach siedemdziesiątych, wchodzący w dorosłość na przełomie tysiącleci, nie mieli już tyle szczęścia. Najlepsze miejsca pracy były już wówczas zajęte, a w dodatku rozwój gospodarczy uległ spowolnieniu, czemu sprzyjał wzrost bezrobocia, zwłaszcza wśród młodych.

Chcąc sportretować filmowy wizerunek obu generacji, w wystąpieniu wykorzystamy produkcje dokumentalne i fabularne. Charakteryzując oba fenomeny uwzględnimy szeroki kontekst społeczno–kulturowy, odwołamy się zarówno do dostępnych publikacji naukowych, jak i tekstów prasowych opisujących interesujące zjawiska.